Lato i słoneczna pogoda są niezwykle inspirujące. W ciepłe dni trudno jest wytrzymać w zamkniętym pomieszczeniu. Z tego też powodu coraz bardziej popularne są koncepcje sezonowe, takie jak letnia kuchnia.
Można połączyć dzięki takiemu rozwiązaniu wymiar praktyczny, przestrzeń imprezową oraz szukać inspiracji dla tworzenia kulinarnych wynalazków, zostać grillowym mistrzem, czy wędzić własne ryby i wędliny.
Możliwości przygotowywania oraz spożywania posiłków na świeżym powietrzu i wykorzystania letniej kuchni w innych celach jest całe mnóstwo i ogranicza je tylko wyobraźnia.
Kuchnia letnia
Niegdyś letniaki były wykorzystywane jako miejsce do przygotowania i spożycia posiłku dla robotników pracujących w polu oraz dawały schronienie przed upałem. Jednak obecnie kuchnia letnia jest wyznacznikiem luksusu.
Wygodna strefa relaksu w cieniu ogrodowej pergoli
Kuchnia letnia obecnie pełni przede wszystkim funkcję rekreacyjną. Jest miejscem przeznaczonym do organizacji przyjęć, stwarza przestrzeń do pracy i zabawy dla całej rodziny.
W kwestii aranżacji kuchni letniej nie ma jednego określonego kanonu, ale najlepiej sprawdzają się kuchnie murowane. Nie tylko charakteryzuje je wysoka trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Tworzą one także przytulny klimat nawiązujący swoim charakterem do tradycyjnych rozwiązań.
Jednak, zamiast tworzyć murowane pomieszczenie, warto postawić na murowaną pół-ściankę, w której znajdzie się miejsce na grill połączony z wędzarnią, płytę grzewczą, wszystko opalane drewnem lub węglem, oraz blat. Dzięki temu produkty przygotowywane w ogrodowych warunkach zyskają zupełnie inny smak niż przygotowywane w domowej kuchni. Długi blat pozwoli na zorganizowanie bufetu, który zapewni swobodę i wygodę podczas przyjęć w ogrodzie. Ciekawym rozwiązaniem są kuchnie letnie w kształcie półkola lub na planie kwadratu. Dzięki zabudowie tworzą poczucie intymności i chronią od wiatru.
Jako zadaszenie zamiast tradycyjnego dachu, charakterystycznego dla dawnych letniaków, znakomicie sprawdzają się nowoczesne pergole ogrodowe. Połączenie tradycyjnie murowanej pół-ścianki z nowoczesną pergolą stanowi ciekawy miks tradycji i nowoczesności.
Ponadto pergola pozwala na dostosowanie ilości promieni słonecznych, które mają przenikać do wnętrza letniej kuchni, jak i nadadzą jej lekkości i elegancji.
Otoczenie kuchni
Ponieważ kuchnia letnia często znajduje się w pewnej odległości od domu, warto zadbać o jej otoczenie. W tym celu sprawdzi się zasadzenie dookoła niskich bylin, które stworzą osłonę oddzielająca część zieloną ogrodu od użytkowej i wypoczynkowej.
Pergola, która będzie stanowiła bezpośrednie zadaszenie strefy relaksu, zapewni jednocześnie cień dla roślin otaczających ją, pozwalając na uzyskanie ciekawego efektu światłocienia, który o różnych porach dnia będzie igrał z otaczającą kuchnię roślinnością (przeczytaj również nasz artykuł – Rośliny pnące idealne na taras).
Wśród gatunków polecanych do obsadzenia strefy wypoczynkowej polecane są w szczególności te, które pomagają chronić przed atakami insektów takich jak komary czy kleszcze. Dobrze sprawdzą się na przykład kocimiętka, lawenda i komarzyca. Nie tylko pięknie wglądają, ale także wydzielają bardzo przyjemna woń, która sprzyja relaksowi, a jednoczenie zapobiega wizytom nieproszonych gości.
Kuchnia letnia w cieniu pergoli ogrodowej w efektowny sposób łączy wymiar praktyczny miejsca przygotowywania posiłków z estetycznym uzupełnieniem ogrodu, który stworzy strefę relaksu. Dzięki temu w pogodne dni można przenieść codzienne obowiązki z czterech ścian domu na otwartą przestrzeń. Współczesny letniak jest przedłużeniem budynku, dającym dodatkową przestrzeń wykraczającą poza zamknięte ramy domu i pozwalającym na relaksujący kontakt z naturą.