Odwiedź nas
ul. Banacha 16
76-200 Słupsk
Napisz lub zadzwoń
biuro@strefapergoli.pl
+48 721 847 972

Kuchnia letnia, czyli krótko o gotowaniu pod chmurką

Lato i słoneczna pogoda są niezwykle inspirujące. W ciepłe dni trudno jest wytrzymać w zamkniętym pomieszczeniu. Z tego też powodu coraz bardziej popularne są koncepcje sezonowe, takie jak letnia kuchnia.

Letnia kuchnia, czyli gotujemy w ogrodzie z pergolą

Letnia kuchnia, czyli gotujemy w ogrodzie z pergolą

Można połączyć dzięki takiemu rozwiązaniu wymiar praktyczny, przestrzeń imprezową oraz szukać inspiracji dla tworzenia kulinarnych wynalazków, zostać grillowym mistrzem, czy wędzić własne ryby i wędliny.

Możliwości przygotowywania oraz spożywania posiłków na świeżym powietrzu i wykorzystania letniej kuchni w innych celach jest całe mnóstwo i ogranicza je tylko wyobraźnia.

Kuchnia letnia

Niegdyś letniaki były wykorzystywane jako miejsce do przygotowania i spożycia posiłku dla robotników pracujących w polu oraz dawały schronienie przed upałem. Jednak obecnie kuchnia letnia jest wyznacznikiem luksusu.

Wygodna strefa relaksu w cieniu ogrodowej pergoli

Kuchnia letnia obecnie pełni przede wszystkim funkcję rekreacyjną. Jest miejscem przeznaczonym do organizacji przyjęć, stwarza przestrzeń do pracy i zabawy dla całej rodziny.

W kwestii aranżacji kuchni letniej nie ma jednego określonego kanonu, ale najlepiej sprawdzają się kuchnie murowane. Nie tylko charakteryzuje je wysoka trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Tworzą one także przytulny klimat nawiązujący swoim charakterem do tradycyjnych rozwiązań.

Jednak, zamiast tworzyć murowane pomieszczenie, warto postawić na murowaną pół-ściankę, w której znajdzie się miejsce na grill połączony z wędzarnią, płytę grzewczą, wszystko opalane drewnem lub węglem, oraz blat. Dzięki temu produkty przygotowywane w ogrodowych warunkach zyskają zupełnie inny smak niż przygotowywane w domowej kuchni. Długi blat pozwoli na zorganizowanie bufetu, który zapewni swobodę i wygodę podczas przyjęć w ogrodzie. Ciekawym rozwiązaniem są kuchnie letnie w kształcie półkola lub na planie kwadratu. Dzięki zabudowie tworzą poczucie intymności i chronią od wiatru.

Jako zadaszenie zamiast tradycyjnego dachu, charakterystycznego dla dawnych letniaków, znakomicie sprawdzają się nowoczesne pergole ogrodowe. Połączenie tradycyjnie murowanej pół-ścianki z nowoczesną pergolą stanowi ciekawy miks tradycji i nowoczesności.

Ponadto pergola pozwala na dostosowanie ilości promieni słonecznych, które mają przenikać do wnętrza letniej kuchni, jak i nadadzą jej lekkości i elegancji.

Letnia kuchnia, czyli gotujemy w ogrodzie z pergolą

Letnia kuchnia, czyli gotujemy w ogrodzie z pergolą

Otoczenie kuchni

Ponieważ kuchnia letnia często znajduje się w pewnej odległości od domu, warto zadbać o jej otoczenie. W tym celu sprawdzi się zasadzenie dookoła niskich bylin, które stworzą osłonę oddzielająca część zieloną ogrodu od użytkowej i wypoczynkowej.

Pergola, która będzie stanowiła bezpośrednie zadaszenie strefy relaksu, zapewni jednocześnie cień dla roślin otaczających ją, pozwalając na uzyskanie ciekawego efektu światłocienia, który o różnych porach dnia będzie igrał z otaczającą kuchnię roślinnością (przeczytaj również nasz artykuł – Rośliny pnące idealne na taras).

Wśród gatunków polecanych do obsadzenia strefy wypoczynkowej polecane są w szczególności te, które pomagają chronić przed atakami insektów takich jak komary czy kleszcze. Dobrze sprawdzą się na przykład kocimiętka, lawenda i komarzyca. Nie tylko pięknie wglądają, ale także wydzielają bardzo przyjemna woń, która sprzyja relaksowi, a jednoczenie zapobiega wizytom nieproszonych gości.

Kuchnia letnia w cieniu pergoli ogrodowej w efektowny sposób łączy wymiar praktyczny miejsca przygotowywania posiłków z estetycznym uzupełnieniem ogrodu, który stworzy strefę relaksu. Dzięki temu w pogodne dni można przenieść codzienne obowiązki z czterech ścian domu na otwartą przestrzeń. Współczesny letniak jest przedłużeniem budynku, dającym dodatkową przestrzeń wykraczającą poza zamknięte ramy domu i pozwalającym na relaksujący kontakt z naturą.