Odwiedź nas
ul. Banacha 16
76-200 Słupsk
Napisz lub zadzwoń
biuro@strefapergoli.pl
+48 721 847 972

Rośliny pnące idealne na taras

Jakie rośliny pnące wybrać, żeby stworzyć gęste i atrakcyjnie wyglądające zielone powierzchnie pokrywające ogrodową pergolę?

Rośliny pnące idealne na taras

Zielone ściany, czy filary pergoli i zadaszenie utkane z gęstego listowia sprawia, że taras latem staje się przytulnym miejscem, w którym możemy schronić się przed prażącym słońcem i kontemplować bliski kontakt z naturą.

Winobluszcz - dzikie wino. Fot. Marcin Wójcik. Strefa Pergoli

Winobluszcz – dzikie wino. Fot. Marcin Wójcik. Strefa Pergoli

Soczyście zielona ściana

Dla stworzenia gęsto porośniętej, zielonej powierzchni dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie szybko rosnących pnączy drewniejących. Godnym polecenia wyborem jest winobluszcz, znany również pod nazwą potoczą jako „dzikie wino”. Jest to roślina mająca niewielkie wymagania dotyczące pielęgnacji, której niewątpliwą zaletą jest szybkie tempo wzrostu. Chociaż w pierwszym roku od posadzenia przyrosty mogą sięgać kilkunastu centymetrów, gdyż roślina wkłada większy wysiłek w zbudowanie systemu korzeniowego, to już w kolejnych sezonach wegetacyjnych, gdy bryła korzeniowa jest w pełni ukształtowana, przyrosty mogą dochodzić nawet do dwóch metrów rocznie. Dzięki temu w stosunkowo krótkim czasie powstanie gęsto pokryta palczastymi liśćmi, soczyście zielona ściana. Liście winobluszczu jesienią przybierają intensywnie czerwoną barwę, co sprawia, że jesienny taras będzie również wyglądał urzekająco pięknie. Należy przy tym mieć na uwadze, aby pędy nie dostały się do mechanizmu pergoli lub nie wrosły w tkaninę.

Winorośl. Fot. Marcin Wójcik. Strefa Pergoli

Winorośl. Fot. Marcin Wójcik. Strefa Pergoli

Owoce na wyciągnięcie ręki

Zieleń na pergoli to wspaniałe połączenie nowoczesności oraz bliskiego kontaktu z naturą. Jednak taras to także miejsce, w którym z powodzeniem można stworzyć owocowy zakątek.

Pośród pnączy owocowych można wskazać na popularną winorośl, która sprawdza się znakomicie nie tylko w ogrodzie, czy na tarasie, ale także osłoni balkon i zapewni dostęp do świeżych i soczystych owoców. Obecnie dzięki nowoczesnym metodom krzyżowania roślin dostępne są również pnące wersje krzewów owocowych, które nadadzą pergoli ciekawy i intrygujący styl.

Truskawki pnące, które rodzą duże i soczyste owoce, można znakomicie wkomponować pomiędzy zieleń winorośli, różnicując tym samym owocową pokrywę pergoli. Z łatwością można dobrać rośliny nadające pergoli egzotyczny wygląd – mrozoodporne pnące kiwi wiosną ozdobi taras delikatnymi kwiatami, które latem zmienią się w soczyste, niewielkie, pozbawione charakterystycznego meszku owoce pełne witamin. Pnącza owocowe dobrze sprawdzą się w miejscach osłoniętych od wiatru oraz dobrze nasłonecznionych. Za ich sprawą pergola będzie owocową spiżarnią.

Kwiaty miłe dla oka i nosa

Pergola tarasowa jest także miejscem, w którym można stworzyć urzekające kolorami i zapachami kwiatowe kolumny. Dla miłośników pięknych zapachów znakomitym wyborem będą pnącza należące do rodziny wiciokrzewów.

Oprócz pięknych kwiatów, które zdobią krzewy od maja do września, uwagę przykuwa także ich intensywny, słodki zapach. Tradycyjne róże pnące, które tworzą wspaniałe, kwieciste kreacje, doceniane za ponadczasową elegancję, również tworzą przyjemnie pachnącą aurę.

passiflora - męczennica - kwiat idealny do pergoli, tarasu. Winorośl. Fot. Marcin Wójcik. Strefa Pergoli

passiflora – męczennica – kwiat idealny do pergoli, tarasu. Winorośl. Fot. Marcin Wójcik. Strefa Pergoli

Za jedną z najpiękniejszych roślin pnących uznawana jest passiflora, znana również pod nazwą zwyczajową jako „męczennica”. Jej charakterystyczne, wielowarstwowe kwiaty zachwycają swoim egzotycznym wyglądem. Istnieje wiele odmian passiflory różniących się barwą oraz tempem wzrostu. Jest to roślina silnie krzewiąca się, która może dorastać do kilkunastu metrów długości. Przy pomocy wąsów czepnych odnajduje podpory, tworząc gęsto zarośniętą pokrywę z liści i kwiatów. Po okresie kwitnienia zawiązuje ona jadalne, kuliste owoce.

Pergole tarasowe stwarzają możliwości tworzenia roślinnych kompozycji, które pozwolą poczuć się niczym w rajskim ogrodzie, a granicą tej twórczości jest tylko wyobraźnia.