Odwiedź nas
ul. Banacha 16
76-200 Słupsk
Napisz lub zadzwoń
biuro@strefapergoli.pl
+48 721 847 972

Pomysły na pergolę – 5 wspaniałych konstrukcji ogrodowych

Ciesz się dłużej przestrzenią na zewnątrz dzięki tym pomysłom na pergole ogrodowe, które stworzą oszałamiający punkt centralny na świeżym powietrzu.

Szukasz łatwych sposobów, aby nadać swojej przestrzeni na zewnątrz więcej świeżości i oryginalności? Wówczas pomysł na pergolę jest najlepszy. Dodanie pergoli ogrodowej stanowi wspaniały punkt centralny na patio lub tarasie i jest świetnym sposobem na tworzenie dodatkowych pomysłów na cień w ogrodzie.

Pergola ogrodowa - Strefa Pergoli

Pergola ogrodowa – Strefa Pergoli

Idealna do ogrodów lub obszarów zewnętrznych, które nie mają struktury ani wizualnych punktów zainteresowania, pergola ogrodowa to łatwy sposób na dodanie wysokości do jednopoziomowego ogrodu lub stworzenie strefy oderwania się i obszarów prywatności na dużej lub otwartej przestrzeni na zewnątrz.

Łatwa w montażu drewniana pergola stanowi również stylową i trwalszą alternatywę dla parasola lub markizy, którą można przymocować z tyłu lub z boku posesji jako częściowo osłonięte przedłużenie przestrzeni wewnętrznej. Jeśli jest to samodzielna konstrukcja, która jest wymagana, rozważ wolnostojącą pergolę, którą można ustawić z dala od domu lub umieścić dalej w ogrodzie, aby stworzyć osobną funkcję lub zacienioną kryjówkę.

Pomysły na pergolę

Jeśli chodzi o trendy w przestrzeniach zewnętrznych, pomysły na pergole ogrodowe znalazły się na szczycie listy życzeń ogrodowych w zeszłym roku i wydaje się, że tak samo będzie tego lata i wiosny, z pergolami na trzecim miejscu w najpopularniejszych trendach ogrodniczych w 2023 roku.

Pergole to jeden z najpopularniejszych trendów na świeżym powietrzu w lecie i idealnie nadają się do dodania wyrazistości Twojemu ogrodowi. Można wykorzystać ten obszar jako przestrzeń rozrywkową lub jadalną, co jest świetne, jeśli nie masz jeszcze tarasu lub dużego patio. Konstrukcje są również dobrym sposobem na dodanie prywatności do Twojej przestrzeni, co jest idealne, jeśli mieszkasz w nieruchomości, która jest pomijana przez sąsiadów.

Dodanie pergoli do ogrodu może również zwiększyć wartość Twojego domu. Są bardziej przystępną cenowo alternatywą dla oranżerii, ale nadal zwiększają zainteresowanie Twoim ogrodem dla kupujących. Możesz kupić gotowe zestawy do samodzielnego wykonania pergoli, a jeśli wolisz, aby wykonał je profesjonalista, architekt krajobrazu chętnie Ci pomoże.

Więc jeśli potrzebujesz projektu na zewnątrz lub chcesz urozmaicić istniejącą pergolę, czytaj dalej, aby uzyskać więcej inspiracji ogrodowych.

1. Baw się na świeżym powietrzu przez cały sezon.

Rozszerz swoją przestrzeń na zewnątrz dzięki rustykalnej drewnianej pergoli ustawionej, aby stworzyć półcienioną jadalnię, do której można łatwo dostać się z domu. Dach z listew zapewni przyjemny cień przed słońcem, gdy jest najgorętsze i stanowi idealne miejsce na stół jadalny, krzesła i ławki.

Pergola ogrodowa - Strefa Pergoli

Pergola ogrodowa – Strefa Pergoli

Wzbogać swoje doznania kulinarne, kładąc pod stołem pled, aby uczynić przestrzeń bardziej komfortową. Zawieś na belkach sznury migotliwych girland i papierowych lampionów, aby oświetlić przestrzeń po zmroku, dzięki czemu możesz dłużej pozostać na zewnątrz.

2. Zarezerwuj zacienione miejsce do siedzenia.

Dodatkowy cień oferowany przez pergolę sprawia, że jest to idealne miejsce do siedzenia na zewnątrz, z sofą ogrodową, ławką lub siedziskiem modułowym. Potraktuj przestrzeń jako salon na świeżym powietrzu z meblami ułożonymi w towarzyskiej konfiguracji twarzą w twarz lub ustawionymi na zewnątrz, aby cieszyć się widokiem na ogród.

Zamiast wykończenia z naturalnego drewna, pociemnij i pomaluj drewnianą pergolę na ciemnoszary lub czarny kolor. Użycie ciemnego koloru tworzy bardziej dramatyczne tło, które wygląda super stylowo z kolorowymi poduszkami ogrodowymi i plenerowymi dywanami i meblami. Ciemne kolory są również świetną folią do wyeksponowania zieleni i roślin, dzięki czemu kolory są bardziej żywe.

Pergola ogrodowa - Strefa Pergoli

Pergola ogrodowa – Strefa Pergoli

3. Pomaluj swoją pergolę na uspokajający.

Mały ogród czy kompaktowe patio? Unikaj malowania swojej pergoli na ciemny kolor lub barwienia drewna na bardzo ciężki odcień, który może wydawać się przytłaczający i może stłoczyć bardzo małą przestrzeń. Zamiast tego postępuj zgodnie z trikiem, którego często używają projektanci ogrodów, planując małe pomysły na ogród i pomaluj drewno w miękkim, niebiesko-szarym odcieniu. Jasne, stonowane szarości i błękity działają uspokajająco i odzwierciedlają kolor nieba, dzięki czemu drewno lepiej się wtapia i tworzy lekki, przewiewny i bardziej przestrzenny efekt.

4. Stwórz relaksującą strefę spotkań.

Ustaw pergolę w bardziej ustronnym miejscu, gdzie możesz stworzyć strefę ucieczki przeznaczoną do odpoczynku i relaksu. Solidne belki nad głową pergoli sprawiają, że jest to idealne miejsce na wiszące krzesło do jajek lub siedzisko do huśtawki, które można przytulić poduszkami i kocami na zewnątrz.

Wiszące krzesła zazwyczaj powinny być gotowe z własnym wytrzymałym łańcuchem, na którym można je zawiesić, który jest następnie połączony z karabińczykiem za pomocą haczyka S. Będzie wymagał wywiercenia otworu w belce górnej i powinien być umieszczony w pobliżu połączonej sekcji, aby zapewnić wytrzymałość, ale wystarczająco daleko od słupka podparcia, aby krzesło się w niego nie uderzyło.

Pergola ogrodowa - Strefa Pergoli

Pergola ogrodowa – Strefa Pergoli

5. Rozciągnij swoją przestrzeń dzięki wyjątkowo dużej pergoli.

Zdecyduj się na pergolę o dużych rozmiarach, aby zapewnić pokrycie większego obszaru na zewnątrz. Rozciągnięcie konstrukcji napowietrznej na całą powierzchnię patio zapewni, że przestrzeń będzie w pełni użyteczna przez dłuższy czas.

Podziel przestrzeń na sekcje do gotowania, spożywania posiłków i relaksu, umieszczając meble w wyraźnie określonych strefach. Zawieszenie oświetlenia zewnętrznego i zieleni z belek górnych pomoże wydzielić przestrzeń i stworzyć wizualny podział.

Przy tak dużej konstrukcji zdecyduj się na drewno w jasnych tonacjach, które nie przytłoczy przestrzeni, a nie na bardzo ciemny odcień. Wisząca zieleń, liście i kwiaty w strategicznych miejscach również pomogą złagodzić linearny wygląd drewna.